Przeciwwskazania

Zobacz jakie są przeciwwskazaniach do zabiegu w komorze

Tlenoterapia hiperbaryczna może realnie pomóc wielu osobom. Zabiegi polegające na podawaniu skoncentrowanego tlenu, który rozpuszcza się w krwiobiegu pod podwyższonym ciśnieniem, są bezpieczne i sprawiają, że wchłania się on o wiele skutecznej.

Główne przeciwwskazania to:

  • odma płucna,
  • zapalenie dróg oddechowych,
  • epilepsja,
  • rozsiana choroba nowotworowa,
  • ostre schorzenia ucha,
  • ciąża,
  • rozrusznik serca,
  • infekcje dróg oddechowych.

Najpoważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu w komorze hiperbarycznej jest nieleczona odma płucna (opłucnowa). Dolegliwość ta polega na obecności niepożądanego powietrza w jamie opłucnej, co objawia się bólem w klatce piersiowej, kaszlem i dusznościami. Samodzielne stosowanie tlenoterapii hiperbarycznej i pominięcie leczenia klinicznego może mieć poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Jeżeli lekarz zaleci terapię hiperbaryczną, to leczenie powinno odbywać się pod jego ścisłym nadzorem. Nie podejmuj samodzielnie takiej decyzji.

Niektóre leki oddziałują na układ oddechowy i w połączeniu z dużymi dawkami tlenu podawanymi w warunkach dużego ciśnienia mogą powodować zatrucia, zatory gazowe, stany zapalne płuc czy negatywnie wpływać na pracę serca.

Stosowanie tych środków całkowicie wyklucza z zabiegu:

• Adriamycyna, Cis-platyna – środek stosowany w chemioterapii,
• Disulfiram, Sulfamylon  – lek polecany w leczeniu alkoholizmu,
• Bleomycyna – lek stosowany w leczeniu raka, chłoniaka, ziarniaka.

Choroby, które są przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej

Zabiegi w komorze hiperbarycznej nie są też polecane osobom chorym na astmę, epilepsję, cierpiącym z powodu chorób płuc z retencją dwutlenku węgla oraz pacjentom, którzy przeszli operację klatki piersiowej lub zabiegi w okolicach kości skroniowej. W środowisku wysoko-tlenowym o podwyższonym ciśnieniu istnieje ryzyko, że powietrze zostanie uwięzione w ciele w postaci pęcherzyków, co może znacznie utrudnić oddychanie i zaburzyć pracę organizmu. Warunki panujące w komorze hiperbarycznej mogą też negatywnie wpływać na pracę rozrusznika serca, więc naukowcy raczej odradzają jej stosowanie u osób z niewydolnością serca.

Kolejne przeciwwskazania to ostre schorzenia uszu, w tym perforacja błony bębenkowej, barotrauma ucha środkowego (uraz ciśnieniowy spowodowany m.in. krzywą przegrodą nosową) częste zatykanie się trąbki Eustachiusza, oraz zapalenie nerwu wzrokowego. Niektórzy są bardziej wrażliwi na zmiany ciśnienia i odczuwają pulsujący ból głowy, ucisk w gałkach ocznych i uszach nawet w samolocie. Podczas startu ciśnienie wynosi ok. 0,5 ATA. W naszych komorach do łagodnej terapii hiperbarycznej (mHBOT) jest to 1,3 ATA. Badacze nadal starają się ustalić, kiedy poważniejsze problemy laryngologiczne i okulistyczne powinny wykluczać z zabiegów, a kiedy nie. Obecnie uważa się jednak, że sesje w komorach o ciśnieniu 1,3 ATA są w pełni bezpieczne. Więcej wątpliwości pozostawia temat leczenia w urządzeniach klinicznych 2,5 – 3 ATA.

Masz pytania? Zadzwoń a my doradzimy!
Image
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź w Akademii Omnioxy