Tlenoterapia Hiperbaryczna

Tlenoterapii hiperbaryczna to metoda regeneracyjna polegająca na oddychaniu tlenem o zwiększonym stężeniu w warunkach ciśnienia większego niż atmosferyczne.
Wskazania do zabiegu w komorze hiperbarycznej
Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie wielu schorzeń, wśród których warto i należy wymienić kontuzje, reumatyzm, boreliozę, zespół stopy cukrzycowej czy problemy skórne. Tlenoterapia minimalizuje też skutki udaru, poprawia jakość życia osób autystycznych, pomaga uporać się z obrzękami i trudno gojącymi się ranami. Jakie są wskazania do zabiegów w łagodnej komorze hiperbarycznej?
Rodzaj komór hiperbarycznych:
Komory hiperbaryczne występują w różnych rodzajach: jednoosobowe, wieloosobowe, siedzące, leżące itd. Jedną z ważniejszych różnic w rodzajach komór jest ciśnienie, które jest w nich wykorzystywane. Komory stosujące ciśnienie poniżej 1.5 ATA są nazywane łagodnymi, a terapię nazywa się w tym przypadku odpowiednio łagodną tlenoterapią hiperbaryczną (mHBOT). Komory gdzie ciśnienie wynosi 2.0 ATA lub więcej, nazywa się komorami medycznymi. Komory medyczne pracują na wyższych ciśnieniach, są z tego powodu objęte ścisłymi regulacjami i zasadami obsługi, a także koniecznością obsługi przez specjalnie oddelegowany personel medyczny. Przy ciśnieniu poniżej 1.5 ATA istnieje dużo mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej, a to pozwala na większą dostępność takiej formy regeneracji. Generalna zasada mówi, że im większe ciśnienie tym terapia jest szybsza i skuteczniejsza. Komory medyczne najczęściej wykorzystywane są jako najskuteczniejsza metoda wspomagania leczenia nagłych, jak i poważnych przypadków np. rozległych oparzeń czy zatruć dwutlenkiem węgla. Niestety zabiegi w tego rodzaju komorach są trudno dostępne dla zainteresowanych (jest ich w Polsce około 10), są też drogie w eksploatacji, wymagają obsługi medycznej.
Kto może skorzystać z komory hiperbarycznej?
Przed rozpoczęciem sesji tlenoterapii hiperbarycznej obsługa gabinetu przeprowadzi wstępną rozmowę i sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Ewentualnie może zaproponować konsultacje medyczną. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym lub specjalistą, aby upewnić się, że nie ma żadnych występujących przeciwwskazań.
Jak ubrać się na zabieg w komorze hiperbarycznej?
W szpitalnych komorach o ciśnieniu powyżej 2.0 ATA pacjent przed zabiegiem przebiera się w dostarczone przez personel, bawełniane ubranie. W przypadku komór łagodnych możemy być ubrani “po cywilnemu”, ale również w odzież bawełnianą.
Warto pamiętać, że odzież wykonana z materiałów syntetycznych może gromadzić ładunki elektrostatyczne (doskonale znamy ten efekt, kiedy nasz ulubiony sweterek strzela iskrami), a wewnątrz komory to właśnie bawełna zapobiega takim wyładowaniom. Trzeba pamiętać, że w komorze jest większa ilość tlenu, dlatego takich wyładowań chcemy po prostu unikać.

Ile tlenu znajduje się w komorze hiperbarycznej?
Do łagodnej komory hiperbarycznej zazwyczaj są podłączone 2 urządzenia. Sprężarka pompująca zwykłe powietrze oraz koncentrator tlenu dostarczający skoncentrowany, pozyskany z pomieszczenia tlen o stężeniu wynoszącym zazwyczaj 90-95%. Tlen dostarczany jest osobnym przewodem do komory i może być podawany na kilka sposobów:
- Tlen trafia do komory i miesza się z powietrzem ze sprężarki.
W takiej sytuacji oddychamy mieszanką powierza o zawartości ok. 25-35% tlenu w zależności od przepływu powietrza oraz mocy koncentratora tlenu. - Tlen podawany jest przez maseczkę z workiem (rezerwuarem).
W tym przypadku w zależności od szczelności maseczki oddychamy zazwyczaj mieszanką powietrza o zawartości ok. 80-95% tlenu. - Tlen podawany jest za pomocą wysięgnika znajdującego się w okolicach ust i nosa.
Wysięgnik tego typu zazwyczaj nazywany jest potocznie “mikrofonem”. Ocenia się, że oddychamy wtedy mieszanką powietrza o zawartości tlenu ok. 60%.
Czy wiesz, że budowę i działanie pierwszej komory hiperbarycznej udokumentowano w 1662 roku!
Chcesz wiedzieć więcej na temat działania komory hiperbarycznej i historii jej powstania, zajrzyj na stronę Akademii Omnioxy.
Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?
Tlenoterapia hiperbaryczna trwa około 60 minut i składa się z trzech etapów.
Po wejściu do komory rozpoczyna się faza powolnego sprężania powietrza, czyli zwiększania ciśnienia w komorze. Trwa ona około 6-12 minut, aż do momentu osiągnięcia ciśnienia w wysokości 1,3 ATA.
Następnie rozpoczyna się drugi, główny etap zabiegu, który trwa około 45-60 minut. Osoba może się zrelaksować, ponieważ to najdłuższa, właściwa część wspomagająca leczenie: w komorze panuje już odpowiednie ciśnienie, które umożliwia przenikanie tlenu przez płuca do krwi, co wspomaga mechanizmy odpornościowe organizmu i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz narządów. W trakcie zabiegu, w komorze hiperbarycznej osoba ma stały kontakt wzrokowy oraz głosowy z personelem. System komunikacji umożliwia natychmiastowe poinformowanie pracownika o złym samopoczuciu czy wystąpieniu jakichkolwiek innych dolegliwości.
Ostatnia część sesji to rozprężanie, czyli wyrównanie ciśnienia w komorze hiperbarycznej z powrotem do panującego na zewnątrz poziomu. Podobnie jak sprężanie, trwa około 3-5 minut. Następnie osoba może opuścić komorę. Po zabiegu większość osób odczuwa przypływ energii i rześkość, lecz w niektórych przypadkach może pojawić się senność oraz lekkie zmęczenie.

Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi tlenoterapii hiperbarycznej?
Odpowiednio przeprowadzony zabieg w komorze hiperbarycznej jest bezbolesny i nieinwazyjny. Jednak zmiany ciśnienia w trakcie sprężania oraz rozprężania powietrza mogą wywołać lekki dyskomfort odczuwany w uszach.
Jest to porównywalne do lotu samolotem podczas jego startu i lądowania – wtedy również (podobnie jak w komorze) następuje zmiana ciśnienia i uszy się “zatykają”. W momencie osiągnięcia docelowego poziomu 1,3 ATA ten dyskomfort znika, ponieważ ciśnienie się już nie zmienia. Istnieją techniki służące wyrównaniu ciśnienia w uszach. Możesz wykorzystać je jeszcze przed pojawieniem się pierwszych sygnałów świadczących o nadchodzącym, chwilowym dyskomforcie. O szczegółach poinformuje cię nasz personel.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą przyjazną dla osób w każdym wieku i staje się podstawą w regeneracji pozabiegowej i pochorobowej. Zalety jej regularnego używania są udokumentowane na podstawie wielu badań medycznych oraz zasług na przestrzeni lat. Dzięki łatwiejszej dostępności i bezpieczniejszej obsłudze możesz skorzystać z takich zabiegów w całej Polsce.
W jakich przypadkach stosować tlenoterapię hiperbaryczną
Autyzm
Tlenoterapia Hiperbaryczna powoduje regenreację komórek nerwowych, a także tworzenie nowych komórek i połączeń pomiędzy już istniejącymi!
Komory niskociśnieniowe mają korzystniejsze działanie na układ nerwowy od wysokociśnieniowych!
Autyzm: Badania oceniające wpływ tlenoterapii hiperbarycznej wykazały pozytywne zmiany w zachowaniu dzieci po przebytym leczeniu. W USA jest to coraz bardziej popularna metoda leczenia autyzmu. Zwiększony dopływ tlenu pozwala na poprawę funkcjonowania struktur mózgu które wcześniej uległy zaburzeniom.
Badania naukowe potwierdzają, iż zastosowanie tlenoterapii w autyzmie:
- poprawia u chorych kontakt wzrokowy,
- stymuluje rozwój mowy,
- obniża poziom stresu i poprawia jakość snu,- polepsza umiejętność komunikacji z otoczeniem,
- zmniejsza lękliwość i objawy frustracji,
- poprawia apetyt i trawienie,
- wspomaga walkę z infekcjami bakteryjnymi i pasożytniczymi,
- poprawia dopływ krwi do mózgu,
- redukuje stany zapalne i stres oksydacyjny,
- mobilizuje produkcję komórek macierzystych,
- wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze, poprawia pamięć i zdolność koncentracji,
- zwiększa aktywność dziecka i zainteresowanie otoczeniem,
- poprawia umiejętność radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów.
Sport
Dzięki terapii hiperbarycznej organizm jest w stanie przyswoić więcej tlenu, a on sam jest transportowany nie tylko z czerwonymi krwinkami, ale także w osoczu. Ilość rozpuszczonego tlenu w osoczu wzrasta nawet 16-krotnie podczas terapii.
Hiperbaria tlenowa naturalny Doping
Według badań hiperbaria tlenowa pozwala na zwięszenie wydolności wyczynowych sportowców nawet o 10%. Światowa Komisja Antydopingowa stwierdziła, że jest to metoda skuteczna przy podnoszeniu poziomu wydolności tlenowej organizmu, ale jednocześnie metoda nie została wprowadzona na listę środków i metod zabronionych.
Dodatkowo stosowanie tej metody pozwala na:
- - przyspieszenie regeneracji organizmu,
- - przyspieszenie powrótu po kontuzji i innych urazach,
- - zmniejszenie obrzęku po uszkodzeniach mięśni,
- - zmniejszenie odczucia zakwaszenia mięśni,
- - zwiększenie ilości molekuł ATP,
- - zwiększenie produkcji komórek macierzystych,
- - zwiększenie produkcji kolagenu.
- Wielu znanych sportowców korzysta z komory hiperbarycznej, a są w śród nich:
- Robert Lewandowski
- Cristiano Ronaldo
- Arturo Vidal
- Novak Djokovic
- Eric Pulgar
- Francisco Sierralta
- LeBron James
Uroda
Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg dzięki któremu tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, dzięki czemu dociera do wszystkich naszych tkanek.
Zadbaj o swoją skórę od środka!
Efekt:
- nawet 8 x więcej komórek macierzystych, a z nich powstają wszystkie nasze tkanki,
- większa produkcja kolagenu,
- poprawa elastyczności skóry,
- redukcja zmarszczek,
- lepsze odżywienie skóry.
Działa jak medycyna estetyczna dając super efekt dla twojej skóry!!!
Skorzystaj z tej samej metody z której korzystają gwiazdy jak Madonna, Kate Perry czy Naomi Cambell!
Mózgowe porażenie dzięcięce
Odpowiednie dotlenienie poprawia reedukację mózgu w zakresie umiejętności psychoruchowych, przez co działa na przyczynę powstania choroby!
Jakie efekty?
01. Zmniejszenie spastyczności.
02. Poprawę koordynacji ruchowej.
03. Jak również poprawę:
- - pamięci,
- - pojmowania,
- - rozumowania,
- - percepcji wzrokowej,
- - kontroli zwieraczy.
Podczas prowadzonych badań naukowych stwierdzono, że 20 sesji w komorze hiperbarycznej poprawia u 86% przypadków ogólne funkcje motoryczne.
Anti Aging!
Zabieg w komorze hiperbarycznej powoduje nawet 8 krotny wzrost produkcji komórek macierzystych, które następnie powodują regenerację uszkodzonych komórek i tworzenie nowych.
Tlenoterapia hiperbaryczna dodatkowo pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mózgu, koncentrację i pamięć.
Dodatkowo tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza metabolizm i pozwala na efektywniejszą utratę masy ciała i wyszczuplenie sylwetki.

Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej będziesz żyć dłużej i zdrowiej a także wyglądać lepiej!