Tlenoterapia Hiperbaryczna

Image

 

Tlenoterapii hiperbaryczna to metoda regeneracyjna polegająca na oddychaniu tlenem o zwiększonym stężeniu w warunkach ciśnienia większego niż atmosferyczne.


Masz pytania? Zadzwoń a my doradzimy!

Wskazania do zabiegu w komorze hiperbarycznej

Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie wielu schorzeń, wśród których warto i należy wymienić kontuzje, reumatyzm, boreliozę, zespół stopy cukrzycowej czy problemy skórne. Tlenoterapia minimalizuje też skutki udaru, poprawia jakość życia osób autystycznych, pomaga uporać się z obrzękami i trudno gojącymi się ranami. Jakie są wskazania do zabiegów w łagodnej komorze hiperbarycznej?

Wskazania do zabiegu w komorze hiperbarycznej

Rodzaj komór hiperbarycznych:

Komory hiperbaryczne występują w różnych rodzajach: jednoosobowe, wieloosobowe, siedzące, leżące itd. Jedną z ważniejszych różnic w rodzajach komór jest ciśnienie, które jest w nich wykorzystywane. Komory stosujące ciśnienie poniżej 1.5 ATA są nazywane łagodnymi, a terapię nazywa się w tym przypadku odpowiednio łagodną tlenoterapią hiperbaryczną (mHBOT). Komory gdzie ciśnienie wynosi 2.0 ATA lub więcej, nazywa się komorami medycznymi. Komory medyczne pracują na wyższych ciśnieniach, są z tego powodu objęte ścisłymi regulacjami i zasadami obsługi, a także koniecznością obsługi przez specjalnie oddelegowany personel medyczny. Przy ciśnieniu poniżej 1.5 ATA istnieje dużo mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej, a to pozwala na większą dostępność takiej formy regeneracji. Generalna zasada mówi, że im większe ciśnienie tym terapia jest szybsza i skuteczniejsza. Komory medyczne najczęściej wykorzystywane są jako najskuteczniejsza metoda wspomagania leczenia nagłych, jak i poważnych przypadków np. rozległych oparzeń czy zatruć dwutlenkiem węgla. Niestety zabiegi w tego rodzaju komorach są trudno dostępne dla zainteresowanych (jest ich w Polsce około 10), są też drogie w eksploatacji, wymagają obsługi medycznej.

Nie trać czasu, zapisz się już dzis!

Kto może skorzystać z komory hiperbarycznej?

Przed rozpoczęciem sesji tlenoterapii hiperbarycznej obsługa gabinetu przeprowadzi wstępną rozmowę i sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Ewentualnie może zaproponować konsultacje medyczną. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym lub specjalistą, aby upewnić się, że nie ma żadnych występujących przeciwwskazań.

Zobacz jakie są przeciwskazania do zabiegu w komorze hiperbarycznej.

Jak ubrać się na zabieg w komorze hiperbarycznej?

W szpitalnych komorach o ciśnieniu powyżej 2.0 ATA pacjent przed zabiegiem przebiera się w dostarczone przez personel, bawełniane ubranie. W przypadku komór łagodnych możemy być ubrani “po cywilnemu”, ale również w odzież bawełnianą.

Warto pamiętać, że odzież wykonana z materiałów syntetycznych może gromadzić ładunki elektrostatyczne (doskonale znamy ten efekt, kiedy nasz ulubiony sweterek strzela iskrami), a wewnątrz komory to właśnie bawełna zapobiega takim wyładowaniom. Trzeba pamiętać, że w komorze jest większa ilość tlenu, dlatego takich wyładowań chcemy po prostu unikać.

Image

Ile tlenu znajduje się w komorze hiperbarycznej?

Do łagodnej komory hiperbarycznej zazwyczaj są podłączone 2 urządzenia. Sprężarka pompująca zwykłe powietrze oraz koncentrator tlenu dostarczający skoncentrowany, pozyskany z pomieszczenia tlen o stężeniu wynoszącym zazwyczaj 90-95%. Tlen dostarczany jest osobnym przewodem do komory i może być podawany na kilka sposobów:

 1. Tlen trafia do komory i miesza się z powietrzem ze sprężarki.
  W takiej sytuacji oddychamy mieszanką powierza o zawartości ok. 25-35% tlenu w zależności od przepływu powietrza oraz mocy koncentratora tlenu.
 2. Tlen podawany jest przez maseczkę z workiem (rezerwuarem).
  W tym przypadku w zależności od szczelności maseczki oddychamy zazwyczaj mieszanką powietrza o zawartości ok. 80-95% tlenu.
 3. Tlen podawany jest za pomocą wysięgnika znajdującego się w okolicach ust i nosa.
  Wysięgnik tego typu zazwyczaj nazywany jest potocznie “mikrofonem”. Ocenia się, że oddychamy wtedy mieszanką powietrza o zawartości tlenu ok. 60%.

 

Czy wiesz, że budowę i działanie pierwszej komory hiperbarycznej udokumentowano w 1662 roku!

Chcesz wiedzieć więcej na temat działania komory hiperbarycznej i historii jej powstania, zajrzyj na stronę Akademii Omnioxy. 

Nie trać czasu, zapisz się już dzis!

Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna trwa około 60 minut i składa się z trzech etapów.

Po wejściu do komory rozpoczyna się faza powolnego sprężania powietrza, czyli zwiększania ciśnienia w komorze. Trwa ona około 6-12 minut, aż do momentu osiągnięcia ciśnienia w wysokości 1,3 ATA.

Następnie rozpoczyna się drugi, główny etap zabiegu, który trwa około 45-60 minut. Osoba może się zrelaksować, ponieważ to najdłuższa, właściwa część wspomagająca leczenie: w komorze panuje już odpowiednie ciśnienie, które umożliwia przenikanie tlenu przez płuca do krwi, co wspomaga mechanizmy odpornościowe organizmu i przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek oraz narządów. W trakcie zabiegu, w komorze hiperbarycznej osoba ma stały kontakt wzrokowy oraz głosowy z personelem. System komunikacji umożliwia natychmiastowe poinformowanie pracownika o złym samopoczuciu czy wystąpieniu jakichkolwiek innych dolegliwości.

Ostatnia część sesji to rozprężanie, czyli wyrównanie ciśnienia w komorze hiperbarycznej z powrotem do panującego na zewnątrz poziomu. Podobnie jak sprężanie, trwa około 3-5 minut. Następnie osoba może opuścić komorę. Po zabiegu większość osób odczuwa przypływ energii i rześkość, lecz w niektórych przypadkach może pojawić się senność oraz lekkie zmęczenie.

Image

Jakie odczucia towarzyszą zabiegowi tlenoterapii hiperbarycznej?

Odpowiednio przeprowadzony zabieg w komorze hiperbarycznej jest bezbolesny i nieinwazyjny. Jednak zmiany ciśnienia w trakcie sprężania oraz rozprężania powietrza mogą wywołać lekki dyskomfort odczuwany w uszach.

Jest to porównywalne do lotu samolotem podczas jego startu i lądowania – wtedy również (podobnie jak w komorze) następuje zmiana ciśnienia i uszy się “zatykają”. W momencie osiągnięcia docelowego poziomu 1,3 ATA ten dyskomfort znika, ponieważ ciśnienie się już nie zmienia. Istnieją techniki służące wyrównaniu ciśnienia w uszach. Możesz wykorzystać je jeszcze przed pojawieniem się pierwszych sygnałów świadczących o nadchodzącym, chwilowym dyskomforcie. O szczegółach poinformuje cię nasz personel.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest metodą przyjazną dla osób w każdym wieku i staje się podstawą w regeneracji pozabiegowej i pochorobowej. Zalety jej regularnego używania są udokumentowane na podstawie wielu badań medycznych oraz zasług na przestrzeni lat. Dzięki łatwiejszej dostępności i bezpieczniejszej obsłudze możesz skorzystać z takich zabiegów w całej Polsce.

Nie trać czasu, zapisz się już dzis!

W jakich przypadkach stosować tlenoterapię hiperbaryczną

Autyzm

Tlenoterapia Hiperbaryczna powoduje regenreację komórek nerwowych, a także tworzenie nowych komórek i połączeń pomiędzy już istniejącymi!

tlenoterapia hiperbaryczna komora

Zadzwoń i zapisz się na wizytę!

Komory niskociśnieniowe mają korzystniejsze działanie na układ nerwowy od wysokociśnieniowych!

Nie trać czasu, zapisz się już dzis!

AutyzmBadania oceniające wpływ tlenoterapii hiperbarycznej wykazały pozytywne zmiany w zachowaniu dzieci po przebytym leczeniu.  W USA jest to coraz bardziej popularna metoda leczenia autyzmu. Zwiększony dopływ tlenu pozwala na poprawę funkcjonowania struktur mózgu które wcześniej uległy zaburzeniom.

Badania naukowe potwierdzają, iż zastosowanie tlenoterapii w autyzmie:

 • poprawia u chorych kontakt wzrokowy,
 • stymuluje rozwój mowy,
 • obniża poziom stresu i poprawia jakość snu,- polepsza umiejętność komunikacji z otoczeniem,
 • zmniejsza lękliwość i objawy frustracji,
 • poprawia apetyt i trawienie,
 • wspomaga walkę z infekcjami bakteryjnymi i pasożytniczymi,
 • poprawia dopływ krwi do mózgu,
 • redukuje stany zapalne i stres oksydacyjny,
 • mobilizuje produkcję komórek macierzystych,
 • wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze, poprawia pamięć i zdolność koncentracji,
 • zwiększa aktywność dziecka i zainteresowanie otoczeniem,
 • poprawia umiejętność radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów.

Sport

Dzięki terapii hiperbarycznej organizm jest w stanie przyswoić więcej tlenu, a on sam jest transportowany nie tylko z czerwonymi krwinkami, ale także w osoczu. Ilość rozpuszczonego tlenu w osoczu wzrasta nawet 16-krotnie podczas terapii.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę!

Hiperbaria tlenowa        naturalny Doping

Według badań hiperbaria tlenowa pozwala na zwięszenie wydolności wyczynowych sportowców nawet o 10%. Światowa Komisja Antydopingowa stwierdziła, że jest to metoda skuteczna przy podnoszeniu poziomu wydolności tlenowej organizmu, ale jednocześnie metoda nie została wprowadzona na listę środków i metod zabronionych.

Dodatkowo stosowanie tej metody pozwala na:

 • - przyspieszenie regeneracji organizmu,
 • - przyspieszenie powrótu po kontuzji i innych urazach,
 • - zmniejszenie obrzęku po uszkodzeniach mięśni,
 • - zmniejszenie odczucia zakwaszenia mięśni,
 • - zwiększenie ilości molekuł ATP,
 • - zwiększenie produkcji komórek macierzystych,
 • - zwiększenie produkcji kolagenu.
 • Wielu znanych sportowców korzysta z komory hiperbarycznej, a są w śród nich:
 • Robert Lewandowski
 • Cristiano Ronaldo
 • Arturo Vidal
 • Novak Djokovic
 • Eric Pulgar
 • Francisco Sierralta
 • LeBron James

Uroda

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg dzięki któremu tlen rozpuszcza się w osoczu krwi, dzięki czemu dociera do wszystkich naszych tkanek.

Zadzwoń i zapisz się na wizytę!

Zadbaj o swoją skórę od środka!

Efekt:

 • nawet 8 x więcej komórek macierzystych, a z nich powstają wszystkie nasze tkanki,
 • większa produkcja kolagenu,
 • poprawa elastyczności skóry,
 • redukcja zmarszczek,
 • lepsze odżywienie skóry.

Działa jak medycyna estetyczna dając super efekt dla twojej skóry!!!
Skorzystaj z tej samej metody z której korzystają gwiazdy jak Madonna, Kate Perry czy Naomi Cambell!

Mózgowe porażenie dzięcięce

Odpowiednie dotlenienie poprawia reedukację mózgu w zakresie umiejętności psychoruchowych, przez co działa na przyczynę powstania choroby!

Zadzwoń i zapisz się na wizytę!

Jakie efekty?

01. Zmniejszenie spastyczności.

02. Poprawę koordynacji ruchowej.

03. Jak również poprawę:

 • - pamięci,
 • - pojmowania,
 • - rozumowania,
 • - percepcji wzrokowej,
 • - kontroli zwieraczy.

Podczas prowadzonych badań naukowych stwierdzono, że 20 sesji w komorze hiperbarycznej poprawia u 86% przypadków ogólne funkcje motoryczne. 

Anti Aging!

Zabieg w komorze hiperbarycznej powoduje nawet 8 krotny wzrost produkcji komórek macierzystych, które następnie powodują regenerację uszkodzonych komórek i tworzenie nowych. 

Tlenoterapia hiperbaryczna dodatkowo pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mózgu, koncentrację i pamięć. 

Dodatkowo tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza metabolizm i pozwala na efektywniejszą utratę masy ciała i wyszczuplenie sylwetki. 

 

Image

 

Dzięki tlenoterapii hiperbarycznej będziesz żyć dłużej i zdrowiej a także wyglądać lepiej!