Hirudoterapia

Hirudoterapia czyli metoda leczenia poprzez zastosowanie specjalnego lekarskiego gatunku pijawek na odpowiednich częściach ciała.?

Hirudoterapia czyli leczenie pijawkami lekarskimi może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia po przejściu koronawirusa‼️ Pacjenci po przebyciu COVID-19 mają powikłania neurologiczne, czyli tzw. mgłę mózgową? Pojawiają się również problemy z długotrwałym zmęczeniem? Pijawki produkują substancję o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym, ale również związki białkowe, które potrafią rozpuszczać blizny w tkance płucnej.

Po pijawkach czujemy witalność?, wraca nam przypływ energii? – powiedziała w programie TVN “Uwaga! Koronawirus” ?‍⚕️Anna Zieleniewska, hirudoterapeuta, biolog, bioterapeuta.✅Potwierdza to Maria Mroczko, specjalistka z firmy Bio-Gen, zajmującej się od lat hodowlą pijawek lekarskich ?

Pijawka przy okazji pobierania pokarmu przekazuje żywicielowi prawdziwy “koktajl” aktywnych związków, które dają efekty

❌przeciwbólowe

❌neurotropowe

❌rozszerzają naczynia krwionośne

❌działają przeciwzapalnie.

Generalnie mówiąc, nie tylko poprawiają odporność, nastrój, kondycję organizmu, ale także – mają duży wpływ na zmniejszenie skutków ubocznych u ozdrowieńców po COVID-19

Dzięki czynnikom wykazującym m.in właściwości przeciwzakrzepowe. Wskazania do leczenia pijawkami są bardzo szerokie, obejmują m. in. bóle głowy, nadciśnienie, cukrzycę, alergie, impotencję czy choroby tarczycy. 

Hirudoterapia

Jak działa hirudoterapia?

Niegdyś uważano, że stawianie pijawek pozwala na pozbycie się z organizmu „zepsutej krwi”, co oczywiście jest nieprawdą. Dziś na podstawie przeprowadzonych badań wiadomo na pewno, że chodzi o dobroczynny wpływ substancji zawartych w ślinie pijawki lekarskiej. Mowa o hirudynie.

Zastosowanie pijawek lekarskich odbywa się także w wielu innych schorzeniach, przy których ich wykorzystanie mogłoby wydawać się nieoczywiste. Pijawki stosuje się na chorą wątrobę, na żylaki, na łuszczycę, a w przypadku chorób endokrynologicznych – na tarczycę. Ze względu na przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie uwalnianych substancji taki sposób leczenia może przynieść rezultaty jako jedna ze składowych postępowania przy przepuklinach kręgosłupa, rwie kulszowej czy zapaleniu korzonków nerwowych. Pijawki leczą także choroby neurodegeneracyjne, pomagają na obrzęki i są wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii?

Przeciwwskazania do leczenia pijawkami dzielą się na względne oraz bezwzględne. W tej drugiej kategorii jakiekolwiek rozważania co do ewentualnego zastosowania pijawek lekarskich po prostu nie mogą mieć miejsca.

Do względnych przeciwwskazań hirudoterapii zaliczamy:

 • stany obniżonego ciśnienia krwi,
 • stosowanie wielu różnych środków farmakologicznych jednocześnie (np. leków przeciwzapalnych, substancji powodujących rozrzedzenie krwi np. kwasu acetylosalicylowego),
 • skłonność do krwawień,
 • nadżerkowe zapalenie śluzówki żołądka,
 • uczulenie na proteiny,
 • wiek poniżej 10 r.ż.

Bezwzględne przeciwwskazania to:

 • ciąża,
 • stany ciężkiego niedożywienia, anemia,
 • choroby przebiegające związane z upośledzeniem krzepnięcia krwi, hemofilia,
 • menstruacja,
 • zakażenie wirusem HIV,
 • czynna gruźlica,
 • gorączka.

Zastosowanie tego typu leczenia wymaga szczególnej uwagi u osób ze schorzeniami o podłożu psychicznym, takimi jak depresja czy nerwica, mimo że nie stanowią one ścisłego przeciwwskazania. 

Hirudoterapia – jak wygląda zabieg? Gdzie stawiane są pijawki?

Zabieg wykonuje specjalnie uprawniony i przeszkolony hirudoterapeuta, trzeba bowiem wiedzieć, gdzie stawiać pijawki. Odpowiednie kwalifikacje są istotne z uwagi na konieczność precyzyjnej znajomości anatomii ludzkiego organizmu oraz patofizjologicznego podłoża schorzeń, w których pijawki lekarskie mają zastosowanie. W naszym gabinecie specjalistą od tego jest mgr Kamil Pajor.